6 rzeczy, o których warto pamiętać, wybierając kolonię dla dziecka

Posłaniu pociechy na obóz wakacyjny towarzyszą różnorodne emocje. Każdemu rodzicowi zależy przede wszystkim na tym, aby wypoczynek był bezpieczny. Ważne jest dla nas jednak nie tylko to, by maluch wrócił do domu zdrowy, ale także jeszcze szczęśliwszy niż wcześniej i bogatszy o najwspanialsze wspomnienia. Dowiedz się, o czym warto pamiętać, wybierając kolonię dla dziecka. Unikając błędów podczas planowania wyjazdu, uda nam się zapewnić najmłodszemu członkowi rodziny najlepsze wakacje w jego życiu.

Poznaj potrzeby swojej pociechy

Nikt nie zna dziecka tak dobrze jak jego rodzice, jednak nie zawsze uświadamiamy sobie realne potrzeby własnych pociech. Może nam się wydawać, że uszczęśliwimy je przepełnionym przygodami wyjazdem w gronie rówieśników, ale może okazać się, że maluch wcale nie chce wyjeżdżać na kolonię. Dziecko może nie być gotowe na samodzielny wyjazd, co warto uszanować. W takiej sytuacji nie wysyłajmy go na siłę.

Być może jednak po prostu nie wie, jak wyglądają tego rodzaju wakacje. Z takim maluchem spokojnie porozmawiajmy i opowiedzmy, jak sami wyjeżdżaliśmy w przeszłości na zorganizowane obozy. Pokażmy mu zdjęcia i wytłumaczmy, co czeka go na kolonii. Przedstawmy mu atrakcje, jakie na niego czekają i rozbudźmy jego zainteresowanie. Kto wie, może okaże się, że nie będzie mógł doczekać się wyjazdu na wakacje z innymi dziećmi?

Zdecyduj się na ciekawy kierunek i najlepszą ofertę

Wybierając kolonię dla swojego dziecka, porównajmy wiele propozycji. Najlepiej takich, które organizowane są przez sprawdzoną firmę o bardzo dobrej opinii. Decyzja nie powinna być dziełem przypadku, w końcu każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że dziecko bardzo łatwo zrazić do różnych doświadczeń. Jeśli nie będzie zadowolone z czasu spędzonego na kolonii, z pewnością nie będzie chciało wyjeżdżać na obozy w przyszłości.

Zwłaszcza pierwsza kolonia powinna być jak najlepszym wspomnieniem, dlatego wybierzmy taką ofertę, która wyróżni się ciekawymi atrakcjami i świetną lokalizacją. Nie pozwólmy na to, aby najmłodszy członek rodziny nudził się na wakacjach i tęsknił za domem. Dokładnie przeczytajmy program wyjazdu, aby upewnić się, że będzie on przepełniony rozmaitymi rozrywkami.

Kieruj się potrzebami dziecka

Jednym z najczęstszych błędów, jaki popełniają osoby podczas poszukiwania kolonii dla malucha, jest wybór obozu, na który sami z radością by pojechali. Oczywiście nikogo nie dziwi, że rodzice nieświadomie przelewają swoje ambicje na pociechy i chcą zainteresować je własną pasją. Jednak warto wsłuchać się w to, co mówi do nas dziecko. Jeśli samodzielnie wybierze wyjazd, w trakcie którego realizuje się głównie górskie wędrówki lub spędza się czas na jeździe konnej, pozwólmy mu zrealizować to marzenie i nie narzucajmy swojego zdania.

Pamiętaj o pasjach pociechy

Poprzedni punkt kieruje nas do zagadnienia zainteresowań dziecka. Istnieje wiele kolonii tematycznych, dlatego warto przeglądać oferty wspólnie z maluchem. Możliwe, że dana propozycja wzbudzi w nim dużą ciekawość i pozwoli na rozwinięcie zupełnie nowej pasji. Będzie to pływanie, aquazorbing, jazda konno, paintball, minigolf, a może łucznictwo? Niech zdecyduje o tym Twoje dziecko.

Nie zapomnij ocenić możliwości swojej pociechy

Jeśli z góry potrafisz przewidzieć, że maluch nie poradzi sobie z pewnymi aktywnościami, warto z nim o tym porozmawiać. Być może ma ono nierealne wyobrażenia na temat danej atrakcji. Pamiętając o jego zainteresowaniach i oczekiwaniach, oceńmy możliwości fizyczne dziecka i dobierzmy taką ofertę, która nie będzie przesadnie go obciążać. Jeśli nasz maluch jest wulkanem energii i kocha sport, warto zważać na to podczas wyboru kolonii.

Weź pod uwagę poziom aktywności

Wiele obozów oferuje bardzo intensywne zajęcia, ale są również takie kolonie, podczas których realizuje się aktywności na podstawowym bądź średnio zaawansowanym poziomie. Dobierz ofertę w taki sposób, aby rozrywki nie przerosły Twojej pociechy ani też nie spowodowały, że będzie się nudziła, ponieważ zdążyła już dawno doskonale opanować podstawy danej aktywności.