Co spakować na kolonie letnie lub obóz?

Przed Twoim dzieckiem pierwszy samodzielny wyjazd z rówieśnikami? Podczas gdy pociecha nie może doczekać się realizacji niesamowitej przygody, Tobie sen z powiek spędzają niezbędne przygotowania do wakacji na kolonii? To naturalne, że pragniesz, aby najmłodszemu członkowi rodziny niczego nie zabrakło podczas wyprawy. Dowiedz się, co spakować na kolonie letnie lub obóz, stwórz własną listę i odzyskaj spokój ducha. Dzięki przygotowanym przez nas wskazówkom nie zapomnisz o niczym, co może przydać się Twojemu dziecku w trakcie ekscytującego wypoczynku.

Jak spakować dziecko na wyjazd?

Oczywiście zawartość wakacyjnej walizki uzależniona jest od miejsca, w jakie wybiera się maluch. Niektóre rzeczy spakujemy dziecku nad morze, inne natomiast w góry, choć z pewnością wiele przedmiotów jest niezbędnych zarówno podczas wędrówek po szczytach, jak i błogiego relaksu na plaży. Na to, co pociecha powinna zabrać ze sobą na wakacje na kolonii, wpływ ma również charakter wypoczynku. Jeśli dziecko bierze udział w wyjeździe sportowym, będzie potrzebowało konkretnych artykułów, np. sprzętu do realizacji ćwiczeń w ramach danej dyscypliny.

Typ wycieczki pomoże rodzicom w skompletowaniu bagażu. Podpowiedź stanowi także wiek młodego uczestnika wyjazdu – w końcu potrzeby siedmiolatka są zupełnie inne niż nastolatka. Pamiętajmy również, aby pomyśleć o czasie trwania kolonii lub letniego obozu. Oczywiste jest, że więcej spakujemy dla maluchów, które mają spędzić na obozie 12 dni niż dla wypoczywających tylko przez tydzień. Mając na względzie te informacje, możemy przystąpić do sporządzenia listy potrzebnych przedmiotów.

Niezbędnik małego podróżnika

Zastanawiasz się, co powinno zabrać na wakacje Twoje dziecko, niezależnie od tego, dokąd się wybiera? Przygotowaliśmy dla Ciebie spis podstawowych przedmiotów, które warto, aby każdy maluch miał ze sobą na kolonii letniej. Są one na tyle uniwersalne, że sprawdzają się podczas różnorodnych wyjazdów – zarówno aktywnych oraz pełnych przygód, jak i tych, które mają spokojny, typowo wypoczynkowy charakter.

Wygodna odzież na każde warunki pogodowe

Do obowiązkowego wyposażenia dziecięcej walizki możemy zaliczyć odzież. Zacznijmy od bielizny, której należy wziąć tyle, ile dni pociecha spędzi na wakacjach, dodatkowo pakując 1-2 rezerwowe pary. Jeśli przygotowujemy bagaż dla bardzo małego dziecka, warto dołożyć kilka par majtek oraz skarpetek na wszelki wypadek. Postąpmy podobnie w przypadku koszulek bez rękawków oraz T-shirtów. Pamiętajmy, aby na letnią kolonię wybierać ubrania z przewiewnych materiałów, najlepiej w 100% wykonanych z bawełny.

Zadbajmy także o to, aby na obóz spakować 1-2 zapinane bluzy z kapturem, szorty oraz długie spodnie (po 2-3 sztuki) i wygodną kurtkę przeciwdeszczową. Nie zapomnijmy również o piżamie, klapkach kąpielowych oraz 2 parach komfortowego obuwia, w których dziecko będzie mogło pokonać wiele kilometrów.

Leki, pieniądze i dokumenty

Pakując malucha na wakacyjny wyjazd na kolonię lub letni obóz, koniecznie pamiętajmy o stale przyjmowanych lekach. Załączmy do nich notatkę, gdzie zawrzemy informacje na temat dawkowania i pory przyjmowania określonych preparatach. Warto włożyć je do walizki w oryginalnym opakowaniu wraz z ulotką od producenta. Jeśli dziecko choruje, rodzice muszą sporządzić pisemne pozwolenie dla wychowawcy obozu na podawanie leków.

Istotne jest również, aby przygotować dokumenty pociechy oraz kieszonkowe, które zostanie przekazane w ręce wychowawcy kolonii. Na niewielkie zakupy dajmy dziecku banknoty o niższych nominałach (10-20 zł), a także bilon. W końcu chcemy, aby nawet na obozie z całodniowym wyżywieniem miało ono możliwość kupienia sobie lodów, gofrów, słodkiego napoju czy pamiątkowych drobiazgów.

Zestaw pod prysznic i na basen

Kosmetyki i ręczniki to podstawowe przedmioty, które powinny znaleźć się w bagażu każdego dziecka udającego się na letnią kolonię. Nie zapomnijmy o spakowaniu szamponu, mydła, dezodorantu, żelu pod prysznic oraz pasty do zębów. Równie ważne są szczoteczka, grzebień i gumka do włosów, jeśli dziecko musi je związywać. Pociecha na kolonii obowiązkowo musi mieć ze sobą również krem z wysokim filtrem (SPF 50), a także strój kąpielowy, czepek na basen oraz okulary do wody. Na obozie przydatny może się okazać również duży ręcznik plażowy.

Dodatkowe przedmioty, o których warto pamiętać

W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie, aby dziecko mogło wyjechać na obóz lub letnią kolonię bez telefonu i ładowarki, jednak musimy liczyć się z faktem, iż sprzęt może zostać zgubiony. Spakujmy je wyłącznie wtedy, gdy uznamy, że dziecko jest wystarczająco odpowiedzialne i potrafi się o nie zatroszczyć. Do bagażu włóżmy również gry planszowe i sprzęt sportowy, dzięki którym maluch przyjemnie spędzi wolny czas wraz z rówieśnikami.