Jak sprawdzić organizatora kolonii?

Zbliżające się wakacje lub ferie zimowe to doskonały czas, aby zapewnić swoim dzieciom moc wrażeń i przygód podczas wyjazdu na kolonie. Najczęściej wybierane kierunki podróży to oczywiście góry lub morze, choć zdarzają się również wyjazdy na przykład na Mazury. Bez względu jednak na miejsce docelowe, bardzo istotny jest wybór odpowiedniego organizatora kolonii. Jest to sprawa wręcz kluczowa, aby zapewnić dziecku doskonałe przeżycia i bezpieczeństwo, a ich rodzicom spokój oraz właściwy kontakt z opiekunami.

Ostatnimi czasy powstało sporo firm, które zajmują się organizacją wyjazdów. Tak szeroka dostępność podmiotów powoduje, że wcale nie tak łatwo jest wybrać podmiot, który sprosta naszym oczekiwaniom. Bardzo istotne jest, aby przed ostateczną decyzją dokładnie zapoznać się z dotychczasową działalnością firmy oraz z posiadanym zapleczem. Da to pewność, że dzieci na czas kolonii będą w dobrych rękach.

Co sprawdzić?

Przed ostatecznym wyborem bardzo istotne jest, aby zweryfikować kadrę opiekunów odpowiedzialnych za dzieci. Pamiętać w tym miejscu należy, że kolonie to nie tylko czas doskonałej zabawy, ale również ryzyko niebezpiecznych sytuacji. Istotne jest zatem to, aby opiekunowie ukończyli niezbędne kursy i szkolenia, które pomogą w radzeniu sobie z grupą energicznych dzieci. Bardzo istotne jest, aby opiekunowie posiadali umiejętność udzielania pierwszej pomocy, co zapewni dzieciom maksymalny poziom bezpieczeństwa przez cały turnus.

Odpowiednia kadra opiekunów jest bardzo ważna z jeszcze jednego powodu. Nieodpowiednie osoby nie będą w stanie zagwarantować naszym dzieciom na tyle angażujących i ciekawych rozrywek, by te były w pełni usatysfakcjonowane z wyjazdu. Kluczowe jest zatem to, aby posiadana przez firmę kadra opiekunów była bardzo kontaktowa i rozmowna. Powinna mieć doskonały kontakt z dziećmi i zarażać uśmiechem. Dzięki temu wyjazd na kolonie będzie dla naszych pociech prawdziwą radością i przyjemnością, a to liczy się najbardziej.

Jak sprawdzić organizatora kolonii?

Pierwszą i podstawową informacją, jaką należy zweryfikować jest to, jak długo konkretna firma zajmuje się organizacją kolonii. W tym aspekcie warto zaufać przede wszystkim tym podmiotom, które prowadzoną działalnością zajmują się od kilku lub nawet kilkunastu lat. Mają one bowiem wypracowane praktyki i kadrę zaufanych ludzi, które są gwarancją doskonałych przeżyć dla naszych dzieci. Ponadto dzięki tak dużemu doświadczeniu organizatorzy mają wybrane sprawdzone bazy noclegowe i przewoźników, przez co podróż i pobyt na koloniach miną w bardzo komfortowych i bezpiecznych warunkach.

Pamiętać należy, że każda kolonia lub obóz podlegają nadzorowi kuratora oświaty, sanepidu oraz straży pożarnej. Mowa w tym miejscu nie tylko o tych długich (dwutygodniowych lub miesięcznych) wyjazdach, ale i o znacznie krótszych obozach. Jeśli więc mamy jakiekolwiek wątpliwości czy konkretna wycieczka jest zorganizowana w sposób legalny oraz z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, można się zgłosić do lokalnego kuratora, który powinien odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości i udzielić niezbędnych informacji. Jeśli tylko organizator ma niezbędne kwalifikacje i zezwolenia, można mieć pewność, że wyjazd będzie przeprowadzony w sposób legalny i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Nie ma również żadnych przeciwwskazań, aby skontaktować się ze strażą pożarną lub sanepidem. Ich zadaniem będzie między innymi sprawdzenie miejsca zakwaterowania dzieci pod kątem ochrony przeciwpożarowej oraz warunków sanitarnych. Dzięki temu rodzice zyskają pewność, że dziecko będzie przebywało w odpowiednich warunkach.

Zweryfikuj wiarygodność organizatora

W dzisiejszych czasach internet daje ogromne możliwości weryfikacji różnego rodzaju podmiotów. Nie inaczej jest w przypadku organizatorów kolonii i obozów. Wpisując nazwę konkretnej firmy można otrzymać dziesiątki, o ile nie setki, opinii na temat konkretnego podmiotu. Rodzice, którzy w ostatnich latach skorzystali z usług konkretnej firmy często bardzo szczegółowo opisują swoje wrażenia i wrażenia swoich dzieci ze współpracy z organizatorem. Na tej podstawie można zweryfikować, jakie atrakcje były przewidziane w programie, jak zachowywali się opiekunowie wobec dzieci, a także czy nie było żadnych problemów podczas dokonywania płatności.

Weryfikując wiarygodność organizatora można się również skontaktować z osobami, które w minionych latach miały okazję posyłać swoje dzieci na wyjazdy z konkretną firmą. Dzięki temu będziemy mieć możliwość dopytania o wszystkie szczegóły, które nie zawsze można znaleźć w internecie.

Nie każdy o tym wie, jednak informacje na temat konkretnego organizatora kolonii można znaleźć także na stronach rządowych. Znajdują się tam podmioty, które mają zgodę na prowadzenie działalności związanej z organizacją wyjazdów dla dzieci. Jeśli zatem organizatora, z którym chcemy nawiązać współpracę na tej liście nie ma, może to oznaczać, że podmiot nie ma zezwolenia do organizowania tego typu wyjazdów dla dzieci. Utrata zezwolenia mogła być spowodowana na przykład negatywnym wynikiem kontroli straży pożarnej lub sanepidu. Jeśli rzeczywiście naszego organizatora nie ma na liście, warto w pierwszym kroku skontaktować się z firmą i dopytać o szczegóły. W przypadku gdy okaże się, że firma rzeczywiście nie ma potrzebnych uprawnień, nie należy zwlekać i warto poszukać innego organizatora posiadającego niezbędne zezwolenia.

Zweryfikuj numer zgłoszenia

Każdy organizator, który w sposób legalny ubiega się o zezwolenie na przeprowadzenie kolonii otrzymuje swój indywidualny numer zgłoszenia. Jest to numer jawny i każdy rodzic posyłający swoje dziecko na kolonie powinien go posiadać. Mając dostęp do tego numeru można wejść na stronę internetową wypoczynek.mein.gov.pl. Po uzupełnieniu kilku informacji można zweryfikować czy konkretny wyjazd jest organizowany w sposób legalny.

Pamiętać należy, że prawo do weryfikacji organizatora kolonii przysługuje nam nawet wówczas, gdy dzieci są już na wyjeździe. W momencie, gdy nasze zastrzeżenia wzbudziłoby zachowanie opiekunów lub też, gdyby nasze dzieci skarżyłyby się na warunki pobytu, warto w pierwszej kolejności skontaktować się z firmą i wyjaśnić sytuację. Gdy nie przyniesie to oczekiwanych rezultatów, w każdej chwili możemy o wszystkich problemach powiadomić kuratora lub sanepid. Ich obowiązkiem będzie wówczas zweryfikowanie organizatora oraz sprawdzenie, w jakich warunkach przeprowadzane są kolonie.